Samochody używane – jak kupować

Kupno używanego samochodu

Nie ma nic zaskakującego w tym, że nie każdego stać na zakup samochodu prosto z salonu. Bardzo duża część kierowców kupuje samochody używane. Trzeba jednak pamiętać, że przy takich zakupach trzeba być dużo bardziej ostrożnym; kupno pojazdów z tzw. „drugiej ręki” może bowiem kryć jakieś haczyki. Jak więc kupować?

Odpowiedni budżet

Pierwszym krokiem przy kupnie samochodu jest ustalenie kwoty, jaką chcemy na ten cel przeznaczyć. Nawet jeśli jednak oszczędziliśmy (lub pożyczyliśmy) wystarczająco dużo pieniędzy, pamiętajmy, by nie wydać całej kwoty na pojazd. Kupno używanego auta wiąże się bowiem z ryzykiem, że za chwilę jakaś jego część będzie do wymiany. Warto więc oprócz pieniędzy na samochód, odłożyć sobie jakieś 2000 złotych na rejestrację, a także ok. 3000zł na planowane (i nieplanowane) naprawy.

Nasze potrzeby

Pięcioosobowej podróżującej rodzinie nie wystarczy Cinquencento, a dla małżeństwa, którego samochodem jeździ tylko do kościoła i po zakupy, Focus w wersji kombi może okazać się za duży. Przy każdym zakupie trzeba jasno określić swoje potrzeby. Dotyczy to szczególnie tych osób, które wiedzą, że na nic zdadzą im się wielkie auta – większy model to tylko większe zużycie paliwa, które w przypadku używanego pojazdu i tak już wzrasta.

Wielkość to nie wszystko. Nie wolno także ulegać modzie. W mieście raczej nie przydadzą nam się ani SUV – y, ani terenówki. Problemem mogą być także samochody używane sportowe, w których długie drzwi niewygodnie otwiera się np. na parkingu pod sklepem. Nie trzeba chyba też mówić, że w naszych polskich realiach nie sprawdzą się zachodnie modele z niskim zawieszeniem.

Kilka możliwości

Nie możemy nastawiać się, że w ogłoszeniach, czy też w komisie znajdziemy od razu ten model, który nas interesuje. Trzeba więc znaleźć kilka swoich typów, których będziemy szukać. Jeśli słabo orientujemy się w danych technicznych, powinniśmy przeczytać artykuły na temat używanych aut lub sięgnąć do raportów niemieckich organizacji zajmujących się badaniem pojazdów z drugiej ręki.

Przygotowanie rozmowy

Wiadomo, że sprzedawcy (szczególnie jeśli będziemy kupować bezpośrednio od właściciela) będzie bardzo zależało na tym, byśmy kupili jego samochód. Będzie starał się nas przekonywać, że jego auto jest właśnie tym, którego potrzebujemy. Żeby nie ulec jego presji, należy wcześniej przygotować sobie listę pytań, które chcielibyśmy mu zadać. Być może część informacji będzie specjalnie przez niego zatajona i dopiero odpowiednio zapytany, zdradzi szczegóły. Warto także poprosić o próbną jazdę. Będziemy mogli przekonać się, czy samochód nam odpowiada i czy w czasie jazdy nie pojawiają się żądne niepokojące sygnały.

Samochody używane to zawsze ryzyko dla kupującego. Nawet jeśli kupujemy jakiś tani model, to jest to poważna decyzja, której nie można dokonać pod wpływem impulsu. Może zdarzyć się, że w chwili oglądania będziemy czuli, że to właśnie ten samochód, którego szukaliśmy – lepiej jednak poczekać dzień lub dwa, gdy nasza euforia opadnie, by rozsądnie podjąć decyzję o kupnie.